РОЛЯТА НА ВИТАМИНИТЕ ЗА ЧОВЕШКИЯ ОРГАНИЗЪМ

    Витамините и минералните вещества участват в биологичното окисление, в изграждането на тъканите, в тяхното обновяване, а също и в осъществяването на много от функциите в организма. Освен това те регулират и координират жизнените процеси и дейността на органите и системите. Минералите имат голямо значение за строежа на скелета и зъбите, за процеса на образуване на кръвни клетки, за обмяната на водата в организма. 

 

Витамин А е важен за тъканите. той повишава устойчивостта към инфекции на кожата, лигавиците на очите, устата, стомаха, бронхите, белите дробове и червата и ги запазва здрави. Особено голяма е ролята на Витамин А за очния апарат. Недостигът му води до влошено зрение, особено вечер и при изкуствена светлина. Окото губи способността да се приспособява към тъмнината. Витамин А може да се набави чрез храната от черен дроб, мозък, краве масло, марули, моркови,червени чушки, магданоз, спанак, тиква, кайсии и в по-малки количества от кравето мляко и някои риби (скумрия, херинга, шаран).

Друг важен витамин е Витамин С. Той играе централна роля за имунитета и възстановителните процеси в организма. Продължителният дефицит на този витамин уврежда кръвоносните съдове, получават се подкожни кръвоизливи, кървене, възпаление на венците и др. Витамин С повишава способността на организма да се справя с резки температурни промени и го предпазва от простуда. Той се намра в пресните плодове и зеленчуци, руши се бързо при топлинна обработка, но се запазва добре в киселите туршии.

Витамините от група В (В1, В2, В3, В5, В6, В12) имат различна роля за организма. При нервно напрежение например най-голямо значение има Витамин В1, който осигурява добрата работа на цялата нервна система. Витамин В1 се намира главно в хляба и картофите. Недостигът на Витамин В2 води до обща отпадналост и понякога възпалителни процеси в устната кухина и устните. Най-лесно Витамин В2 може да се набави от животински вътрешности. Витамин В3  пък участвав метаболитните процеси и подпомага поддържането на нормална психична функция. В по-големи количества се намира в сьомгата, говеждият черен дроб, фъстъците и авокадото. Витамин В5 (пантотенова киселина) е важен за правилното окисляване на хранителните вещества в организма. Потребностите от него се увеличават при бременност, кърмене и по време на пубертета. Витамин В5 може да се набави чрез ядките, свинският, говеждият и агнешкия черен дроб. Важна роля за работата на черния дроб и за правилното кръвообразуване има Витамин В12. Дефицитът му води до анемия и до отслабване възможностите на черния дроб да обезврежда отровните вещества и да преработва белтъчините и въглехидратите. Богати на Витамин В12 са месните продукти.

Витамин D е жизненоважен за човешкия организъм. Той е тясно свързан с имунната система, необходим е за втвърдяването на костите и зъбите, както и е важен за процеса на кръвосъсирване. Най-лесно може да се набави от яйчения жълтък, хайвера и рибеното масло. Недостигът на Витамин D води до рахит при децата и костно-ставни проблеми при възрастните.

Тези и още много ценни витамини и минерали са включени в богатата натурална формула на „Витаминео“.

В днешния забързан живот, изпълнен със стрес и непълноценно хранене, трудно можем да осигурим на тялото си пълния набор от хранителни вещества, от които се нуждае, за да функционира нормално всяка една система в организма. Ежедневието ни изсмуква ценни витамини, минерали и микроелементи, които често не можем впоследствие да набавим с храната и се стига до дефицит. В резултат на това всеки трети българин има оплаквания за своето здраве, свързани с повишена тревожност, депресия, безсъние, отпадналост, демотивация, костно-ставни и мускулни болки, сърдечно-съдови проблеми, зрителни смущения и др.

Новият мултивитаминен комплекс „Витаминео“ с 11 ползи за здравето: 

  1. Осигурява дневния прием на най-важните 19 компонента за нормалната работа на организма;
  2. Съдейства за намаляване на стреса и трвожността;
  3. Подкрепя сърдечно-съдовата система;
  4. Насърчава добрата работа на имунната система;
  5. Поддържа тонуса, настроението и зарежда организма с енергия;
  6. Подхранва костно-ставния апарат и мускулите;
  7. Допринася за пълноценен сън;
  8. Предпазва клетките от оксидативен стрес;
  9. Съдейства за регулиране нивата на кръвна захар;
  10. Благоприятства метаболизма и нормалната работа на черния дроб;
  11. Спомага за доброто състояние на косата, кожата и ноктите.

3 капсули от него осигуряват оптималния дневен прием на най-важните вещества, необходими за добро физическо и психическо здраве.

Кои групи хора е препоръчително да приемат „Витаминео„?

Пушачите

Пушенето ускорява производството на свободни радикали и изчерпва тези витамини от тялото, които действат като жизненоважни антиоксиданти. Свободните радикали са главните виновници за мутациите и увреждането на клетките в тялото.

Приемащите редовно алкохол

Дори умерената консумация на алкохол може да повлияе негативно на начина, по който тялото усвоява определени хранителни вещества като Витамин В1, Витамин В12, Витамини А и С, увеличавайки риска от дефицит. 

Спазващите диета

Голяма част от хранителните режими изключват цели групи храни (зърнени, млечни продукти, плодове, въглехидрати и др.). Това може да доведе до недостиг на Магнезий, Кaлций, Желязо, Фолиева киселина, фибри и т.н.

Приемащите слабителни или диуретични лекарства

Някои от тези медикаменти могат да попречат на усвояването на витамини и минерали от организма.

Хранещите се нерационално

Поради липса на средства, време или по друга причина, много хора се хранят еднообразно и непълноценно. Дългото лишаване на организма от жизненоважни елементи може да доведе до сериозни здравословни проблеми.

Водещите заседнал начин на живот

Застояването вкъщи и липсата на физическа активност увеличава риска от повишаване на метаболитните показатели и липса на Витамин D.

Хората с инсулинова резистентност или диабет

Задължителният за тези състояния хранителен режим води до недостатъчен прием на важни за за организма вещества, с което да се намалят защитните сили на организма и да се повиши риска от оксидативен стрес.

Работещите дълго време в седнало положение

Монотонната стационарна работа и работата от вкъщи повишават потребността на тялото от веществата, подкрепящи мозъчните функции и нервната система и често са свързани с дефицит на Витамин D.

Интензивно спортуващите

Тренировките повишават нуждите на тялото от Магнезий, Желязо и Калций. От друга страна стриктните хранителни режими, които често практикуват спортуващите, ограничават приема на енергия.

Страдащите от хронична умора и недоспиване

Тези неприятни състояния често се дължат на авитаминоза и най-вече на дефицити на Витамин В12, Витамин D и Магнезий.

 

Хората с тревожност и депресивни епизоди

Желязо, витамини от групата В и най-вече Витамин В12, Витамин D, Фолиевата киселина, Цинк и Магнезий доказано съдействат за преодоляването на тревожността и депресията.

Жените в и след менопауза

Промените в тялото по време на този период от живота често води до дефицит на някои витамини и микроелементи, които отслабват костната система.

 

 

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *