5 СЪВЕТА СРЕЩУ УВРЕДА НА ОЧИТЕ

Визиозон

Заболяванията на очния апарат са доста разпространени по целия свят. Те могат да варират от по-леки проблеми като късогледство или далекогледство до сериозни заболявания като катаракта, глаукома или дегенерация на макулата, които могат да доведат до загуба на зрението, ако не се лекуват правилно.

Има редица фактори, които могат да доведат до увреждане на очите. Те могат да бъдат както външни, така и вътрешни, и варират от генетични предразположения до начина на живот. Някои от основните фактори включват:

  • Наследственост и генетика – Много очни заболявания, като глаукома и макулна дегенерация, могат да се предават генетично. Ако в семейството има случаи на очни заболявания, рискът от развитие на такива е по-голям.
  • Възраст – С напредването на възрастта, очите претърпяват различни изменения, които могат да доведат до заболявания като катаракта (перде на окото), глаукома и дегенерация на макулата.
  • Ултравиолетови (UV) лъчи – Прекомерната излагане на слънчевите лъчи без защита може да доведе до увреждания на очите. Защитата с подходящи слънчеви очила е важна, за да се предотвратят тези рискове.
  • Тютюнопушене – Пушенето е свързано с повишена опасност от развитие на очни заболявания, включително макулна дегенерация и катаракта. Той също така може да влоши симптомите на сухото око.
  • Неправилно хранене – Липсата на витамини и минерали, особено тези, които са важни за здравето на очите, като витамин А, С и Е, омега-3 мастни киселини и цинк, често водят до проблеми със зрителния апарат.
  • Диабет – Диабетът може да доведе до сериозни проблеми с очите, като диабетна ретинопатия, която уврежда ретината и може да доведе до загуба на зрение.
  • Ниска физическа активност – Липсата на движение и упражнения може да допринесе за развитието на заболявания като глаукома и също така може да увеличи риска от диабет и други състояния, които засягат очите.
  • Излагане на токсични вещества и химикали – Работа в среди, където има контакт с химикали или токсични вещества, може също да доведе до увреждан. Пример за това са излагането на различни промишлени химикали или токсични газове.
  • Зрителна преумора – Продължителното гледане на компютри, телефони и други екрани без подходящи паузи може да доведе до сухо око, зрителна преумора и главоболие.
  • Наранявания и травми – Механични увреждания на очите, например след удари, химикали или чужди тела, могат да предизвикат сериозни наранявания и дълготрайни проблеми със зрението.
  • Липса на редовни прегледи – Нередовните очни прегледи могат да забавят откритията на заболявания, които могат да бъдат лечими в ранните етапи.

Избягването на някои от тези рискови фактори и предприемането на превантивни мерки, може значително да намали риска от увреждане на очите. Ето най-важните 5 съвета за, които да спазвате:

  1. Правете редовни офталмологични прегледи – в началото очните заболявания често нямат симптоми, затова профилактиката е от изключително значение.
  2. Откажете се от вредните навици – тютюнопушенето, четенето на тъмно и взирането в екрана отблизо са вредни за зрението.
  3. Блокирайте вредните лъчи – носете очила, които противодействат на опасното утравиолетово лъчение.
  4. Правете почивки – ако много натоварвате очите си, направете разтоварване, като на всеки 20 минути, фокусирате погледа си върху някой отдалечен предмет (напр. навън през прозореца).
  5. Заредете очния апарат с ценните вещества, от които се нуждае – Лутеин, Зеаксантин, Витамини А и Е са задължителните компоненти, с които трябва да „храните“ очите си всеки ден. Добавяйки Гинко билоба и Зелен чай ще получите по-добро кръвоснабдяване и ефективна защита срещу опасните свободни радикали-главни виновници за увреда на зрението. Всички тези съставки се съдържат в билков продукт №1 за добро зрение – .

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *